Utställningar i Skanörs hamn

2019

19 april – 22 april
Öppna Sinnens Påskutställning

17 maj – 19 maj  Flört med danskarna på Stora Bededan
Herbert Leal, foto
Bo Lindblom, måleri
Peter Nerbring, måleri
Anna Kovacs, silver

30 maj – 02 juni Konsttrampet
Emelie Sahl, foto
Ulla Maria Johanson, måleri
Caroline Cedergren, måleri
Marianne Svenning, silver & keramik
Mandy von Appen, skulptur

06 juni – 09 juni Nationaldagsutställning
Marie Åkerström – Olsson, foto
Rita Lindgren, måleri
Ulla Mårtenson, keramik

15 juni – 20 juni
Inga Lill Swedemyr, måleri
Amie Norrman Söderman, måleri & skulptur
Susann Stelling, Eisenart

22 juni – 27 juni
Ewa G Wranegård, silver & hantverk
Birgitta Persson, akvarell
Marika Thelin, måleri

29 juni – 04 juli
Ewa GWranegård ,silver & hantverk
Birgitta Persson, akvarell
Solweig Brändstedt, keramik

06 juli – 11 juli
Kenny Persson, måleri
Rita Rohlin, glas

13 juli – 18 juli
Kent Jensen, måleri
Gabriella Aichholzer, måleri

20 juli – 25 juli
Kent Jensen, måleri
Jonas P Ström, foto

27 juli – 01 augusti
Ewa G Wranegård, silver & hantverk
Monica Lindhe, fotokonst
Inger Bjermo, måleri

03 augusti – 08 augusti
Ewa G Wranegård, silver & hantverk
Monica Lindhe, fotokonst
Margareta Bertmark, keramik

10 augusti – 15 augusti
Maria Magnusson, måleri & keramik
Karin Blennow Löfgren, måleri
Ingegerd Persson, måleri

17 augusti – 22 augusti
Krister Andersson, måleri
Kerstin Bååth, silver
Eva Myllenberg. konstobjekt
Christina Renwert, glas

24 augusti – 01 september
Säsongsavslutning med Öppna Sinnen

2020

10 april – 13 april Öppna Sinnens påskutställning

21 maj – 24 maj Konsttrampet

06 juni – 11 juni Nationaldagsutställning
Margareta Bertmark, keramik

13 juni – 18 juni
Johanna Sjödin, måleri

20 juni – 02 juli
Ewa G Wranegård, silver & hantverk

04 juli – 09 juli
Nina Martinez, keramik
Eva Maria Ovin, måleri

11 juli – 16 juli
Caroline Creutzer, skulptur & måleri

18 juli – 23 juli
Kent Jensen, måleri

25 juli – 30 juli
Göran Carlberg, måleri

01 augusti – 13 augusti
Ewa Wranegård, silver & hantverk
Monica Lindhe , fotokonst

15 augusti – 20 augusti
Kajsa Stamenkovic, måleri
Gunilla Klemendz, keramik

22 augusti – 27 augusti
Ingegerd Persson, måleri

2021

01 april  – 04 april  Påskutställning

13 maj – 16 maj  Konsttrampet

04 juni  – 06 juni  Nationaldagsutställning
Catharina Nordlindh, måleri

12 juni –  17 juni
Ewa Brodd, måleri

19 juni  – 01 juli
Ewa G Wranegård, silver

03 juli – 08 juli
Margareta Bertmark, keramik

10 juli  – 22 juli
Kent Jensen, måleri

24 juli  – 29 juli
Krister Andersson, måleri

31 juli  – 12 augusti
Ewa G Wranegård Gustafson
Monica Lindhe, fotokonst

14 augusti  –  19 augusti
Gunilla Mann, måleri & litografi

21 augusti  – 29 augusti (två helger)
Ulla Maria Johanson, måleri

 

2022

15 april  – 18 april  Påskutställning

26 maj  – 29 maj  Konsttrampet

03 juni – 6 juni  Nationaldagsutställning

11 juni – 16 juni 

18 juni – 23 juni
Göran Carlberg, måleri

25 juni  – 07 juli   
Ewa Wranegård, silver

09 juli  – 14 juli  
Gunilla Mann, måleri & litografi

16 juli – 21 juli   
Krister Andersson, måleri
Maria Alloh, måleri & skulptur

23 juli – 28 juli 
Ewa Brodd, måleri

30 juli – 11 augusti 
Ewa Wranegård, silver
Monica Lindhe, fotokonst

06 augusti  – 11 augusti   
Ewa Wranegård, silver
Monica Lindhe, fotokonst

13 augusti – 18 augusti 

20 augusti  –  28 augusti 

2023