Kalendarium för Galleri Engleson i Malmö

2021

NYA GALLERIET

07 augusti – 12 augusti Premiärvecka
Michael Mårtensson, måleri & objekt
Lola Nevhage Grönvall, måleri
Heini Svartengren,måleri
Göran Ericsson,måleri
Karin Nilsson, måleri
Tina Apelgren, måleri                 

14 augusti – 26 augusti
Karin Stiernerbielke, måleri
Marcus Rönnbäck, måleri
Koki Lacherre, måleri
Karin Nilsson, måleri
Tina Apelgren, måleri
Heini Svartengren, måleri
Kent Jensen, måleri

28 augusti – 09 september
Göran Ericsson, måleri
Mona Luchi, måleri & skulptur
Caroline Cedergren, måleri
Kent Jensen, måleri
Ann-Sofie Stjernkvist, måleri
Maria Johnsson, måleri
Margareta Persson, objekt
Susanne Jarlskog, måleri
Marita Ekman, måleri
Lars Persson, foto
Björn Mellergård, måleri
Britt-Marie Mellergård, måleri
Anna Soranson, måleri

11 september – 23 september
Per Engleson, måleri
Peter List, måleri
Tatiana Cherniavska,  måleri
Ellen Dahl, måleri
Mattias Sjöström, måleri

24 september – 26 september Malmö Gallerihelg
Rune Lantz, måleri
Fredrik Bülow, måleri
Christl Hansson, måleri
Caroline Cedergren, måleri
Cathrine Michelsen, måleri
Maria Johnsson, måleri
Karin Nilsson, måleri
Beletskaya Nadezda, måleri
Ann Sofie Stjernkvist, måleri
Gabriella Aichholtzer Hedström, måleri
Bo Lennart Olofsson, måleri
Carina Hägg, måleri
Sead Botic, måleri
Carmen Chor Faunbäck, måleri
Jennifer Lennartsson, måleri
Gunilla Mann, måleri & litografi
Yvonne Walther, måleri
Alexander Nilsson, måleri
Julia Berntsson, måleri
Marie Torebring, måleri
Per-Göran Jönsson, måleri
Ted Malm, måleri
Jens Birch,  foto
Karin Stiernerbielke, måleri
Chris Robertson, måleri
Anna Soransson, måleri
Linda Vega, måleri
Danijela Scuderi, måleri
Jenny Johansson, måleri
Kent Jensen, måleri

26 september – 30 september
Gabriella Aichholtzer Hedström, måleri
Gunilla Mann, måleri & litografi
Beletskaya Nadezda, måleri
Chris Robertson, måleri
Jenny Johansson, måleri
Sead Botic, måleri

02 oktober – 14 oktober
Barbro Ek, måleri
Angela Kuster, måleri
Jeanette Unger Skou, måleri
Maria Mörkberg, måleri
Öyvind Ander, måleri
Birgitta Auselius Lundh, måleri

16 oktober – 28 oktober
Kreativ textilkonst av
Lisbeth Bergström
Karin Ekman
Ulva Ugerup
Birgitta Olsson
Birgitta Hortin

30 oktober – 11 november
Lola Nevhage Grönvall, måleri
Kent Jensen, måleri
Mona Luchi, måleri & skulptur
Roberté Art, måleri
Kjell A Nilsson, måleri & litografi
Anders Lundberg, grafik
Mathias Karlsson, måleri
Samuel Erlandsson, måleri

13 november – 25 november
Peter Wahlbeck, måleri
Ken Löfgren, måleri

27 november – 09 december

Kanlaya Yenwattana, måleri
Jimmy Jönsson, måleri
Kent Jensen, måleri
Linnea Fredriksson, måleri & objekt
Mona Luchi, måleri & keramik
Nina Wictorin, måleri
Gunilla Rasmusson, måleri
Frode Wareum, pennteckning

11 december – 23 december Fullbokad
Evalena Jönsson Lunde, skulptur & måleri
Anna Elofsson, måleri
Lars Jacob Jakobsson, fotografi
Nils Ramhøj, bildinstallation