Kalendarium för Galleri Engleson i Göteborg

2022

29 januari  – 03 februari
Carina Köster, akvarell  

05 februari – 10 februari
Anna Lundin, måleri

Anette Lindau, måleri

12 februari – 17 februari

Ruben Madsen, måleri

19 februari – 24 februari
Maria Lekenstam, måleri


26 februari – 03 mars
Vidura Dushmantha, måleri & skulptur

05 mars – 10 mars
Công Quoc Hà, måleri 

12 mars – 17 mars
Monica Krebs, måleri

Birgitta Sjödén, måleri
Olga Johansson, måleri

19 mars – 20 mars
Johan von Mentzer, måleri

26 mars – 31 mars
Jonas Christofferson , keramik

Gunilla Kutschbach Kihlberg , mixed media

02 april – 07 april
Ingela Zacharoff, måleri
Nigel Ford, måleri    

09 april – 14 april
Karin Nyberg, måleri

16 april – 21 april
Barbro Kanski, måleri

Susanne Hansson, smyckedesign
Annika Öberg, keramik     

23 april – 28 april
Tommy Åberg, måleri
Miro Tallvod, mixed media

30 april – 05 maj
Karoline Palmblad, måleri

07 maj – 12 maj
Gunilla Runsten, måleri

Anneli Lindberg, skulptur

14 maj – 19 maj
Göran Carlberg, måleri

21 maj – 26 maj
Malin Josefsson, måleri

27 maj – 02 juni
Birgitta Winnaes, måleri

04 juni – 09 juni
Kalil Kader, måleri

11 juni – 16 juni
Åsa Risveden, måleri
Maria Lundström, foto

18 juni – 23 juni
Malin Årsbog, måleri

01 juli – 10 juli 
Linda Ljungblad, akvarell

16 juli – 21 juli
Sandra Ronnedal, mfl, måleri
Åsa-Maria Schmitt, måleri
Caroline Johansson, måleri

23 juli – 28 juli
Marjan Jabinpishe, måleri

30 juli – 04 augusti
Miniatyrbyggarna, mässa

06 augusti  –  11 augusti
Kristina Steen, måleri & miniatyr
Ulf Leonardsson, miniatyr

13 augusti  –  18 augusti
Karin Nyberg, måleri

20 augusti – 26 augusti
Åsa Ceder, måleri

27 augusti  –  01 september
Nina Almgren, måleri

Kerstin Grundén, måleri
Gerhard Hofman Böttcher, måleri
Annebeth Holt, måleri
Lillemor Ljung, måleri
Marianne Nordström, måleri
Margarethe Schindelar, måleri
Stina Svensson, måleri

10 september  – 15 september
Kathrin Bernekorn, måleri

17 september  – 22 september
Dlkosh Sandin, måleri

24 september – 29 september
Magnus Larsson, måleri

01 oktober  –  13 oktober
Svenska Konstnärsförbundet väst

15 oktober  –  20 oktober
Else-Marie Holmström, måleri

Rigmor Sternö, måleri
Lars Hansson, måleri

29 oktober  –  03 november
Peter Wahlbeck, måleri & grafik

05 november – 10 november
Gaila Sundlin, måleri

12 november – 17 november
Gösta Sjöberg, måleri

19 november  –  24 november
Christina Beckenäs, måleri & skulptur

26 november  –  01 december
Pernilla Warnhammar, måleri
Lena Hedström, måleri

03 december  –  08 december
Elaine Mossberg, miniatyrer

10 december – 15 december
Evalena Jönsson Lunde, måleri & skulptur

17 december  –  22 december
AnnChatrin Lasu Forsén, måleri 

 

2023

07 januari – 12 januari 

14 januari – 19 januari
Yuliiana Stepaniuk, måleri

21 januari – 26 januari 

28 januari  – 02 februari

04 februari – 09 februari
Roger Nilsson, foto

11 februari – 16 februari
Sofia Graneus m fl, måleri 

18 februari – 02 mars
Svenska Konstnärsförbundet Väst

04 mars – 09 mars
Maria Lekestam, måleri

11 mars – 16 mars
Linda Sandgren, måleri

18 mars – 23 mars
Lily Charlotte Lövenstierne, måleri

25 mars – 30 mars
Barbro Kanski, måleri

01 april – 06 april
Anna Lundin, måleri
Amie Andersson, måleri

08 april – 13 april
Ismo Sahrman, måleri          

15 april – 20 april
Ronak Azeez, måleri
Faruq Omer, måleri        

22 april – 27 april
Gunilla Wistrand, måleri

29 april – 04 maj
Spanska –Svenska konstnärer  by ARTISHOW (@artis.show)

06 maj – 11 maj
Peter Malmstedt, foto
Lena Gustavsson, keramik

13 maj – 18 maj
Susanne Arvidsson, måleri

20 maj – 25 maj
Barbro Jonasson, skulptur

27 maj – 01 juni
Wenche Skjöndal, måleri & skulptur

03 juni – 08 juni

10 juni – 15 juni

17 juni – 22 juni

24 juni – 29 juni

01 juli – 06 juli

08 juli – 13 juli

15 juli – 20 juli 

22 juli – 27 juli
Catharina Salomonsson, måleri

29 juli – 03 augusti
Sara Schesser Bartram måleri & mixed media

05 augusti  –  10 augusti
Moa Wallenius, måleri

12 augusti  –  17 augusti
SWEA International Art

19  augusti – 24 augusti

26 augusti  –  31 augusti
Margit Hanquist, måleri

02 september  –  07 september
AnnChatrin Lasu Forsén, måleri

09 september  – 14 september
Viola Ivarsson, måleri        

16 september  – 21 september
Gerhard Hofman Böttcher, måleri

23 september – 28 september
Kajsa Stamenkovic, måleri

30 september  –  12 oktober
Svenska  Konstnärsförbundet Väst

14 oktober  –  19 oktober
Gerd Thorén Begger, måleri
Mildred Levin, måleri

21 oktober  –  26 oktober
Gunilla Borgheden, akvarell

28 oktober  –  02 november
Caroline Ballantyne, måleri

04 november – 09 november
AnnMari Löf, måleri
Merja Lundquist, måleri

11 november – 16 november
Dlkhosh Sandin, måleri

18 november  –  23 november
Samira Ghorbani, måleri

25 november  –  30 november
Miniatyrmässa

02 december  –  07 december
Kristina Steen, miniatyrer
Ulf Leonardsson, miniatyrer

09 december – 14 december 

16 december  –  21 december